Участь учнів у конкурсах загальноосвітніх предметів, конкурси професійної майстерності:
2024 рік
Участь збірної ліцею у спортивних змаганнях з волейболу – фінал першості області серед професійних (професійно-технічних) закладів – І місце
Участь у конкурсі художньої самодіяльності серед закладів професійної (професійно-технічної) освіти “Нове покоління” у 2023-2024 навчальному році:
У номінації “Вокальний жанр”(соло) – Диплом ІІ ступеня – Матвіян Мілана
У номінації “Народна хореографія” – Диплом І ступеня – хореографічний колектив “Джерельце”
У номінації “Оригінальний жанр” – Диплом І ступеня – театр мод “Оксамит” – Диплом ІІ ступеня – колектив барабанщиць “Наддніпряночка”
Участь у обласному поетичному калейдоскопі “Україна – мій дім”!
ІІ етап (на обласному рівні) Міжнародний мовно-літературний конкурс імені Тараса Шевченка – IV місце – Катерина Куліш;
Участь в обласних зональних спортивних змагання з волейболу серед дівчат – І місце.
2023 рік
Міжнародний математичний конкурс “Кенгуру-23” – 7 учасників, “Добрий результат” – 2 учасника;
Всеукраїнський конкурс з англійської мови “GreenwichPro” – 16 учасників;
І етап (на рівні закладу) Конкурс учнівських творів (есе) на тему “У чому секрет довговічності “Енеїди” Івана Котляревського?” – 7 учасників;
ІІ етап (на обласному рівні) Конкурс учнівських творів (есе) на тему “У чому секрет довговічності “Енеїди” Івана Котляревського?” – ІІІ місце;
Змагання з футболу серед закладів професійної (професійно-технічної) освіти – 6 учасників – І місце;
І етап (на рівні закладу) Міжнародний мовно-літературний конкурс імені Тараса Шевченка – 11 учасників;
XII обласна науково-практична конференція “Пізнання історичної минувшини в іменах – підґрунтя освіти нації” на тему “Науковий розвиток Полтавщини за доби Української революції 1917-1921 рр.” (до 150-річчя з дня народження гетьмана Павла Скоропадського) – 1 учасник;
Міжнародний конкурс з інформатики та комп’ютерної вправності “Бобер” – 16 учасників.
Конкурс учнівських STEM проєктів. Тема проєкту – “Нітрати в продуктах харчування”. Автори – Аліса Яцишина, Ілля Глухов. Координатори – Білоус Ірина Валеріївна, Бугаєнко Оксана Олегівна, Зеленська Наталія Михайлівна.
Проведення IV Міжнародного уроку доброти та долучилися до участі в заході благодійної організації “Благодійний фонд допомоги безпритульним тваринам “Щаслива лапа”. Проведення загальноліцейного збору коштів, позаурочних заходів для здобувачів освіти та відвідування притулку для безпритульних тварин
2022 рік
І Етап Всеукраїнського конкурсу WorldSkillsUkraine компетенція – “Технологія моди”, 1 учасник повинен був представляти Полтавську область, конкурс було перенесено в зв’язку з воєнним станом;
XII Всеукраїнська гра з англійської мови “Puzzle” – 13 учасників;
2021 рік
ІІІ етап Всеукраїнського конкурсу фахової майстерності серед здобувачів професійної (професійно-технічної) освіти – 1 учасник
ІІ етап Всеукраїнського конкурсу фахової майстерності серед здобувачів професійної (професійно-технічної освіти) з професії “Перукар” – І місце;
І Етап Всеукраїнського конкурсу WorldSkillsUkraine компетенція – “Перукарське мистецтво” – 2 місце;
ІІІ етап ХІ Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнів і студентської молоді імені Т.Г. Шевченка – 5 місце;
Обласний конкурс STEM проєктів – 2 місце;
XII Всеукраїнський конкурс з англійської мови “Greenwich PRO” – 12 часників, “Добрий результат” – 3 учасника;
ІІ Всеукраїнський відкритий марафон з української мови на платформі “HUMAN” – 4 учасника;
Міжнародний конкурс з інформатики “Бобер 2021” – 11 учасників;
Обласний квест з предмета “Перукарська справа” – І місце та ІІ місце.
Обласний конкурс буктрейлерів “Ні, я жива, я буду вічно жити” – ІІ місце;
Всеукраїнська гра з англійської мови “Puzzle” – 20 учасників;
Міжнародний математичний конкурс “Кенгуру 2021” – 5 учасників, “Добрий результат” – 3 учасника.
Виступи та публікації на обласних, Всеукраїнських та міжнародних методичних заходах педагогічних працівників
Участь у ІІ Всеукраїнській конференції до Дня працівників легкої промисловості “Сучасна підготовка кваліфікованих робітників легкої промисловості у закладах професійної (професійно-технічної) освіти:
– Кісіль С. І. – Виступ на конференції в ролі спікера на тему: “Гурткова форма позакласної виховної роботи як засіб підвищення навчальних досягнень учнів”
Презентація до виступу Кісіль С. І.
– Шерстюк Г. В. – Опублікувала тези на тему: “Творчий проєкт як альтернатива дипломній роботі”
– Кравченко С. Б. – Опублікувала тези на тему: “Реалізація виробничого навчання та підготовка кваліфікаційних робітників у закладах професійної (професійно-технічної) освіти у напрямку легкої промисловості в умовах воєнного часу”
Участь у ІІ обласній конференції до Міжнародного дня кухаря та кулінара:
– Федоришина О. В. – Виступ на конференції в ролі спікера на тему: “Сучасні технології та інновації в галузі ресторанного сервісу. Їстівний посуд”;
Презентація до виступу Федоришиної О. В.
– Литвиненко Ю. П. – Публікація статті на тему: “Розвиток креативності та творчості здобувачів освіти шляхом залучення їх до позаурочної діяльності”.
Участь в онлайн-конференції “Сучасна професійна освіта: виклики та їх шляхи подолання”
– Бугаєнко О. О. – Опублікувала тези на тему: “Удосконалення професійної майстерності за допомогою залучення випускників в освітній процес для мотивації та покращення підготовки кваліфікованих робітників”
Міжнародна співпраця, участь у обласних, всеукраїнських та міжнародних проєктах, програмах
Проходження теоретично-практичного навчання та провели тренінг для кухарів шкільних їдалень, в межах реформи шкільного харчування, за сприяння Громадської організації “Культ Фуд ” і Громадської організації “Національна асоціація громадського харчування” за підтримки Посольства Швейцарії та Швейцарської агенції розвитку та співробітництва на базі Кулінарного Хабу Полтавської області. Агенти змін – Свята Марина Миколаївна, Федоришина Ольга Вікторівна.
Участь у проєкті “SEQUA-Швидкі навички до працевлаштування” в програмі GIZ “Skills4Recovery” та в рамках проєкту організація та проведення короткострокових курсів з професії “Закрійник” з отриманням часткової кваліфікації – 15 слухачів. Викладачі професійно-теоретичної підготовки на курсах – Шерстюк Галина Володимирівна, Кісіль Світлана Іванівна. Майстер виробничого навчання на курсах – Тонконог Валентина Миколаївна.
Методичні розробки
Збірник технологічних карток з практичними завданнями, на тему: “Соуси”. Розробник – Свята М. М., майстер виробничого навчання. Затвердження на обласному рівні в НМЦ ПТО (РІШЕННЯ НМР від 28.06.2023)
Проходження онлайн-курсу “Методика створення, розміщення та візуалізації електронного навчального контенту” від НМЦ ПТО у Полтавській області. Створення методичного матеріалу “Електронний контент з професії “Кравець 3 розряду”. Розробники – Шерстюк Галина Володимирівна, Кісіль Світлана Іванівна, Дейсун Світлана Федорівна, Кравченко Світлана Борисівна.
Електронний контент “Кравець 3 розряду”
Збірник технологічних карток з практичними завданнями, на тему: “РН 3. Готувати страви з яєць, молока та молочних продуктів”. Розробник – Свята М. М., Федоришина О. В., майстри виробничого навчання. Затвердження на обласному рівні в НМЦ ПТО (РІШЕННЯ НМР від 30.01.2024)
Збірник ”Готувати страви з яєць та молочних продуктів” (РН3), Свята М. М., Федоришина О. В.
Збірник технологічних карток з практичними завданнями, на тему: “РН 6. Готувати бульйони, супи та соуси”. Розробник – Свята М. М., майстер виробничого навчання. Затвердження на обласному рівні в НМЦ ПТО (РІШЕННЯ НМР від 30.01.2024)
Збірник “РН 6. Готувати бульйони, супи та соуси”
Збірник технологічних карток з практичними завданнями, на тему: “РН 8. Готувати страви з риби та нерибних продуктів моря”. Розробник – Грідасова Ю. В.,викладач професійно-теоретичної підготовки. Затвердження на обласному рівні в НМЦ ПТО (РІШЕННЯ НМР від 30.01.2024)
Збірник ”Готувати страви з риби” (РН8), Грідасова Ю. В.
Збірник технологічних карток з практичними завданнями, на тему: “РН 9. Готувати страви з різних видів м’ясної продукції”. Розробник – Зеленська Н. М., викладач професійно-теоретичної підготовки. Затвердження на обласному рівні в НМЦ ПТО (РІШЕННЯ НМР від 30.01.2024)
Збірник “РН 9. Готувати страви з різних видів м’ясної продукції”
Збірник технологічних карток з практичними завданнями, на тему: “РН 12. Готувати солодкі страви та напої”. Розробник – Рило Т. С., Бутенко Ю. В., майстри виробничого навчання. Затвердження на обласному рівні в НМЦ ПТО (РІШЕННЯ НМР від 30.01.2024)
Збірник “РН 12. Готувати солодкі страви та напої”